Oleh Julaidah
10-Sep-2007 11:02:39
“Ya Ali apabila engkau mendengar orang azan, maka ucapkanlah (sahutlah) seperti apa yg disebut oleh Muadzzin ,nescaya dituliskan bagimu pahala seperti apap yg diterimanya. “Ya Ali jauhilah berdusta/berbohong, kerana dusta itu menghitamkan muka dan bila seseorang itu sentiasa berdusta dia akan dinamakan di sisi Tuhan nya si pendusta dan bila ia benar, maka ia akan dinamakan di sisi Tuhan sebagai orang yg benar. Sesungguhnya berdusta itu akan menjauhkan iman. “Ya Ali jgn sekali-kali mempergunjingkan seseorang, kerana sesungguhnya gunjing itu membatalkan puasa dan org yg suka mempergunjingkan org lain itu kelak akan memakan dagingnya di hari kiamat. “Ya Ali jangan bersumpah atas nama ALLAH dgn berbohong “Ya Ali jgnlah engkau jadikan nama ALLAH sbgai sasaran sumpahmu, kerana ALLAH tidak syg dan tidak senang kpd org yg memakai nama NYa dgn sumpah palsu. “Ya Ali kuasailah lisanmu dan biasakanlah dia cmengucapkan yg baik kerana tidak ada yg lebih berbahaya bagi manusia pada hari kiamat melebihi ketajaman lisannya. “Ya Ali jauhilah pencerca kerana org yg suka mencerca dgn membuka rahsia org lain itu tidak akan masuk syurga. “Ya Ali jauhilah sifat mendendam krn itu akan merupakan penyesalan kelak. “Ya Ali jauhilah sifat dengki keran dengki itu telah memakan segala kebajikan seperti hal nya api memakan kayu bakar. “YaAli jauhilah sifat loba kerana kelobaan itu telah menyebabkan kluarnya Bapamu Adam dari syurga. “Ya Ali celakalah org yg berbohong utk membuat org lain ketewa. Celakalah baginya, celakalah baginya. “Ya Ali biasakanlah bersugi kerana hal itu menyucikan mulut, menyenangkan Tuhan dan membersihkan gigi. “Ya Ali jgn lupa mencungkil makanan yg melekat di celah2 gigi krn tidak ada yg lebih dibenci Malaikat drpd melihat makanan yg melekat di celah2 gigi seseorg. Aku (Ali) bertanya kpd Rasulullah : Haraplah terangkan kpd ku tentang firman ALLAH yg berbunyi.., “sesudah itu Adam menerima kalimat drpd TuhanNYa, lalu ALLAH mengampuninya, “kalimat2 apakah itu?” (Al-Baqarah 37) Nabi menjawab; “ALLAH menurunkan Adam di bumi Indi ,HAwa di Jeddah, ular di Ispahan dan iblis di negeri Baisna maka tinggallah Adam seratus tahun lamanya tidak berani mengangkat kepalanya dlm keadaan menangis kesalahannya, duduk termenung dlm duka. Kemudian ALLAH mengutuskan malaikat dgn mengucapkan salam; “Assalamualaika ya Adam!” ALLAH swt menyampaikan salam kpd mu dan ia berkata buat engkau; “Bukankah AKU (ALLAH) telah jadikan engkau dgn tanganKU sendiri dan AKU tiupkan kpdmu roh ciptaanKU? Bukankah AKU telah memerintahkan malaikat sujud kpdmu? Bukankah AKU telah mengahwinkan engkau dgn Hawa,hambaKU? Tangis apakah lagi ini?” Adam : “Ya Jibril bagaimana aku tidak akan menangis pada hal aku telah dikeluarkan drpd sisi Tuhanku. Jibril : “Ya Adam, ucapkanlah kalimat2 ini kerana sesungguhnya ALLAH telah mengampuni dosa engkau dan telah menerima tyaubat engkau”. Adam : ”Apakah kalimat2 itu?” Jibril : “Ucapkanlah…”Ya ALLAH sesungguhnya aku mohon kpdmu dgn hak Muhammad dan keluarga Muhammad, Maha Suci Engkau ya ALLAH dan dgn memujiMu, aku mengaku telah melakukan perbuatan salah dan aku telah menganiaya diriku sendiri, bhwa tidak ada yg dpt mengampuni segala dosa kecuali hanya Engkau .Berilah aku rahmatMU kerana Engkaulah sebaik2 yg member rahmat. Maha suci Engkau dan dgn memuji Engkau, yg tidak ada Tuhan melainkan Engkau. Aku telah melakukan kesalahan dan menganiaya diriku sendiri dari itu berilah aku taubat sesungguhnya Engkau maha penerima taubat lagi maha pengasih,penyanyang.Dengan memujiMU, tidak ada Tuhan melainkan Engkau,aku telah melakukan perbuatan salah dan menganiaya diriku maka ampunilah aku dan Engkau sebaik2 pemberi ampun”. “Ya Ali apabila engkau melihat ular di jalan maka bunuhlah dia kerana aku telah memberikan ketentuan kpd jin bhwa mereka tidak akan muncul dlm rupa ular di jalanan. Barangsiapa melanggar ketentuan itu maka silakan membunuhnya. “Ya Ali ada 4 perkara yg membawa celaka; mata yg beku (tidak sudi mengeluarkan air mata), kesat hati, panjang angan2 dan tergoda oleh dunia. “Ya Ali Aku melarangmu dgn 4 perkara; iri hati, loba, bohong dan pemarah..“Ya Ali maukah engkau aku beritahukan tentang sejahat2 manusia? Aku menjawab; tentu, ya Rasulullah..Yakni org yg musafir sendirian dan melarang org lain turut besertanya dan suka memukul hamba sahaya (pembantu)nya..”Mala maukah engkau aku beritahu apa yg lebih buruk dari itu semua?” “Tentu ya Rasulullah”..iaitu org yg tidak bias diharapkan kebajikannya dan tidak aman manusia dari kejahatannya,” jawab Nabi. “Ya Ali perhatikanlah wasiatku ini baik2 nescaya engkau berada dlm kebenaran dan kebenaran akan sentiasa besertamu…sama-sama lah kita bermuhasabah diri..mana yg baik kita jadikan amalan semoga kita sentiasa dlm Rahmat ALLAH swt..aminnn Wasaalam…TAMAT
webmaster@mymasjid.net.my